Pismo do Zarządu AP

Wydarzenia, regulaminy, kalendarze, licencje, kadra - sprawy organizacyjne - dyskusja.

Pismo do Zarządu AP

Postprzez kubit » Czwartek, 31 Styczeń 2019, 22:20

Gliwice 22.01.2019r

Zarząd Aeroklubu Polskiego
ul. Komitetu Obrony Robotników 39
00-906 Warszawa

W ostatnim okresie czasu Komisja Modelarska Aeroklubu Polskiego organizowała zawody zaliczane do Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski w klasach modeli swobodnie latających bez udziału sędziów chronometrażystów. Odbywa się to w ten sposób, że sędzia główny zawodów wyznacza miejsce startu, dzieli zawodników na poszczególne stanowiska startowe a zawodnicy nawzajem mierzą sobie czasy lotów W taki sposób były przeprowadzone m.inn. Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających rozegrane w Lesznie w latach 2017 i 2018 , czy też zawody zaliczane do Pucharu Polski ( Częstochowa – październik 2018r). . Tak organizowane zawody tracą cechy zawodów sportu wyczynowego. Warto od razu podkreślić, ze zapewnienie pełnej obsady sędziów chronometrażystów nie stanowi wielkiego problemu dla dobrego organizatora – wymaga oczywiście pewnego wysiłku organizacyjnego i finansowego ( co przy dość wysokim wpisowym a także dofinansowaniu ze strony MSiT jest całkowicie realne). Tego typu organizacja najważniejszych imprez krajowych obniża rangę sportu modelarskiego i może się przyczynić do wycofania z dofinansowania tego sportu przez samorządy i sponsorów a także zniechęca szczególnie młodych zawodników do dalszego uprawiania tego sportu. Organizacja bez sędziów chronometrażystów jest także sprzeczna z wymogami Międzynarodowej Federacji Lotniczej, która swoje stanowisko zawarła w Kodeksie Sportowym - p.C.16.1
C.16.1 General requirements
The organiser must:
a) Secure a sufficient number of qualified officials, timekeepers and FAI Jury members.
Informuję równocześnie, że w tej sprawie pismo do Komisji Modelarskiej skierował kol. Wiesław Nowaczyk 20.09.2018r i otrzymał wysoce niezadowalającą odpowiedź.
Dlatego też pismo to kieruję bezpośrednio do Zarządu Aeroklubu Polskiego.
W związku z powyższym proszę o zadbanie aby opisane sytuacje nie miały miejsca w przyszłości. Z całą pewnością znajdą się w Polsce organizatorzy, którzy mają odpowiednią zdolność do przygotowania i przeprowadzenia ważnych zawodów .

Z poważaniem

dr inż. Stanisław Kubit
Radny miasta Gliwice
Trener sportu I klasy
Wielokrotny Mistrz Świata
i Europy w sporcie modelarskim
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Pismo do Zarządu AP

Postprzez kubit » Środa, 20 Luty 2019, 21:43

Kopie pisma do Zarządu AP wysłałem również do Ministerstwa Sportu i Turystyki do Departamentu Sportu Wyczynowego. Skutkiem tego było spotkanie Pana Prezesa Aeroklubu Polskiego Jerzego Makuli z odpowiednimi osobami z Ministerstwa na którym poruszono sprawy sędziowania na Pucharach i Mistrzostwach Polski w modelarstwie Lotniczym. W międzyczasie okazało się, że wysłane przeze mnie pismo nie dotarło do Zarządu AP. Wysłałem więc je po raz wtóry na ręce Sekretarza Generalnego AP. Wydaje mi się, ze teraz sprawa nabierze tempa. Zobaczymy jaki będzie efekt tych działań.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Pismo do Zarządu AP

Postprzez Czaro » Wtorek, 7 Maj 2019, 08:21

Skoro już Pan cytuje Kodeks, to powinien również podać tytuł rozdziału C:
Section C -CIAM general rules for international events

oraz punktu 16:
C.16 REQUIREMENTS OF ORGANISERS OF INTERNATIONAL EVENTS

Wspomniane zawody w Polsce wcale niekoniecznie były międzynarodowe.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z postawionymi przez Pana tezami.
Są kategorie modeli, w których od wielu lat, wręcz kilkunastu, sędziowanie przez innych zawodników jest normą, a wręcz tradycją. W niektórych z tych kategorii, na zasadach wspólnego sędziowania są rozgrywane WSZYSTKIE zawody Pucharu Świata i Eurotouru. Czy ktoś z zaangażowanych w te kategorie modelarzy się przejmuje, że taka forma nie wypełnia "definicji sportu wyczynowego"? Nie! Dlatego, że nadrzędnym celem dla wszystkich jest latać, rywalizować i rozwijać się. A żeby było jak najwięcej okazji do tego, trzeba optymalizować koszty i minimalizować kłopoty organizacyjne.
Wbrew temu co Pan twierdzi, to właśnie w tych kategoriach, spośród wszystkich innych kategorii modeli zdalnie sterowanych, odbywa się obecnie najszybszy rozwój technologii, techniki latania, zawodów w kalendarzu jest mnóstwo i cieszą się one ogromną, stale rosnącą, frekwencją. Także wśród młodzieży.
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
Awatar użytkownika
Czaro
 
Posty: 48
Dołączenie: Piątek, 10 Luty 2006, 00:25
Miejscowość: Warszawa

Re: Pismo do Zarządu AP

Postprzez kubit » Niedziela, 16 Czerwiec 2019, 20:57

Szanowny Panie Czaro

To, ze przez kilka czy kilkanaście lat ktoś organizował zwody bez sędziów o niczym nie świadczy. Jeśli chodzi o Polskę to decydująca jest wykładnia Departamentu Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki. A jest ona prosta:
Nie można organizować zawodów na podstawie, których powołuje się kadrę i reprezentację Polski ( a więc Puchary Polski i Mistrzostwa Polski) bez sędziów. Bo bez sędziów to nie jest sport. I tyle.
Jeśli Komisja Modelarska będzie pozwalała w dalszym ciągu na proceder organizacji zawodów bez sędziów to MSiT nie będzie na takie eventy ( towarzyskie zabawy) dawało dotacji. Oprócz tego znakomita liczba zawodników z którymi rozmawiałem nie chce startować w zawodach bez sędziów. Gdybym znał Pana e-mail, to wysłałbym Panu kolejne pismo na ten temat, które na razie nie chcę rozpowszechniać. Mój adres to s-kubit@wp.pl. Może wówczas lepiej zrozumie Pan zagadnienie. I jeszcze jedno. Regulaminy sportowe akurat do tradycji mają się jak pięść do oka.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Pismo do Zarządu AP

Postprzez Czaro » Czwartek, 27 Czerwiec 2019, 08:58

Dziękuję, ale nie jestem zainteresowany pismami, które jednym chce Pan pokazać, a innym nie. Dyskutujemy publicznie.
Natomiast znakomita liczba zawodników, z którymi ja rozmawiałem nie widzi we wzajemnym sędziowaniu nic złego. Możemy tak odbijać piłeczkę bez końca.

Zawody, o których piszę nie są "bez sędziów". Jest sędzia główny, a na większych imprezach są również sędziowie weryfikujący - mierzący losowo wybranych zawodników i sprawdzający wyniki podawane przez chronometrażystów-zawodników.

Kwestia jest taka, że do przeprowadzenia wyidealizowanych zawodów potrzeba byłoby zorganizować nie kilku, ale kilkunastu chronometrażystów. W przypadku regularnych zawodów Pucharu Polski jest to w praktyce niemożliwe. Dlatego czy nie lepiej pójść na pewne ustępstwa, ale zachować imprezy w kalendarzu, czy wręcz uchronić daną klasę od zamknięcia? Moim zdaniem warto.
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
Awatar użytkownika
Czaro
 
Posty: 48
Dołączenie: Piątek, 10 Luty 2006, 00:25
Miejscowość: Warszawa

Re: Pismo do Zarządu AP

Postprzez kubit » Niedziela, 30 Czerwiec 2019, 19:21

No to mamy pewien postęp. Ujawnił Pan Panie Czaro swoje nazwisko, nie jest więc Pan tchórzliwym Galem Anonimem.Jeśli chodzi o meritum to nikt nie zabrania owej "znakomitej większości zawodników", o której Pan wspomina, organizować zawodów bez udziału sędziów. Tyle tylko, ze to nie mogą być zawody zaliczane do Pucharu czy Mistrzostw Polski. Zawody bez oficjalnych sędziów nie są zgodne ani z regulaminami FAI ani z wytycznymi Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jeśli ktoś nie jest w stanie zapewnić sędziów na organizowane przez siebie zawody modelarskie kwalifikowane to nie powinien się brać za organizację imprez. Taki gość do tego się po prostu nie nadaje. Jest nieudacznikiem organizacyjnym. Organizacja poważnych zawodów bez sędziów to jest deprecjacja rangi modelarstwa i może doprowadzić do tego, że nikt nie będzie modelarstwa traktował poważnie. Samorządy tylko wówczas mogą dofinansowywać modelarstwo , jeśli będą przekonane, ze to jest sport. To samo dotyczy MSiT. A kwoty, które wchodzą w rachubę to pieniądze na wzrost poziomu sportu a także na jego upowszechnienie ( organizację imprez). Przykładowo w Gliwicach są to kwoty 90 tys zł i 15 tys. rocznie. Do tego dochodzą poważne kwoty uzyskiwane od sponsorów ( ok. 20 tys zł). Aby otrzymać wsparcie na takim poziomie to trzeba się oczywiście mocno starać i to przez wiele lat. Gdyby się okazało ,że modelarstwo to coś takiego, w którym nie potrzeba sędziów to z wymienionych kwot robią się natychmiast trzy zera. Nikt nie będzie finansował zabawy dla mniej lub bardziej starszych Panów. Może coś kapnie na dzieci i młodzież. Czy teraz zrozumie Pan o co z taką desperacją walczę?
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Pismo do Zarządu AP

Postprzez Czaro » Poniedziałek, 8 Lipiec 2019, 10:07

Moje nazwisko jest w stopce pod każdym z moich postów OD LAT. Ubolewam, że do tej pory Pan go nie dostrzegł.

Postępu więc nie mamy żadnego. Pan się okopał na swoim stanowisku, a ja na swoim.
Tak jak jestem w stanie zrozumieć walkę o zachowanie dotacji dla swojej organizacji, tak kompletnie nie popieram Pańskich metod, którymi przy okazji psuje Pan i uprzykrza działalność innym. Mam obawy, że "wyleje Pan dziecko z kąpielą", bo Pańskie działania są samolubne i skrajnie krótkowzroczne.
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
Awatar użytkownika
Czaro
 
Posty: 48
Dołączenie: Piątek, 10 Luty 2006, 00:25
Miejscowość: Warszawa

Re: Pismo do Zarządu AP

Postprzez kubit » Wtorek, 9 Lipiec 2019, 14:09

Panie Czaro

Jestem całkowicie powalony Pana zdolnościami percepcyjnymi i kończę z Panem dyskusję.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice


Powróć do Sekcja Modelarska AP - sprawy organizacyjne - forum