Program działania Komisji Modelarskiej

Komunikaty, wydarzenia i aktualności Komisji Modelarskiej i Aeroklubu Polskiego.
Link do strony modelarskiej AP: http://komisjamodelarskaap.pl/

Program działania Komisji Modelarskiej

Postprzez kubit » Środa, 10 Styczeń 2018, 18:58

Szanowni Koledzy
Przedstawiam swoją propozycję programu działania Komisji Modelarskiej na kadencję 2018-2020. Kandyduję na Przewodniczącego Komisji Modelarskiej ale niezależnie od wyników wyborów warto byłoby z przedstawionych propozycji skorzystać . Przy okazji pragnę wyjaśnić sprawę budowy toru modelarskiego w Gliwicach dla modeli F2A i F2C. Jeden z członków obecnej Komisji Modelarskiej zamiast szczerze się ucieszyć, że powstanie nowy i nowoczesny tor modelarski zarzucił mi, że to wszystko jest robione pod Gliwice, bo przecież taki tor powinien powstać gdzieś w centralnej Polsce. I przypuszczam, że taką "wiedzę" rozpowszechnia. Otóż wyjaśniam - tor zostanie zbudowany w Gliwicach dlatego, że W Gliwicach będzie budowany betonowy pas startowy dla lotnictwa małej komunikacji wraz z całą do tego potrzebną infrastrukturą. W związku z tym pracami zostanie zlikwidowany "stary" tor, na którym corocznie rozgrywane są Mistrzostwa Polski w klasach F2A/M i F2B/M i w zamian zostanie w innym miejscu na lotnisku w Gliwicach zbudowany nowoczesny tor dla modeli przede wszystkim F2A i F2C ( również dla innych klas). I dzięki temu koledzy z Aeroklubu Śląskiego nie będą musieli jeździć na treningi 350 km do Włocławka bo będą mogli trenować i organizować zawody prawie na miejscu. Takie to jest działanie naszego gliwickiego aktywu modelarskiego "pod Gliwice".
Stanisław Kubit

Zarys programu działania Komisji Modelarskiej na lata 2018-2020

I. Szkolenie dzieci i młodzieży powinno być priorytetowym zadaniem Komisji Modelarskiej.

W ramach realizacji tego zadania należy:

a. Opracować i wdrożyć ogólnopolski program szkolenia nauczycieli w zakresie umiejętności instruktora III klasy w ścisłej współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Na terenie całego kraju powinny zostać powołane przez Komisję Modelarską Zespoły Kształcące składające się z 2-3 instruktorów mających uprawnienia do przeprowadzania takich kursów. Kursy byłyby organizowane we współpracy z lokalnymi samorządami. Przeszkoleni nauczycieli wzbogacą programy szkolne o elementy modelarstwa lotniczego, mogą także prowadzić zajęcia w kółkach zainteresowań czy też w nowo powstałych klubach modelarskich. W ten sposób stworzyłoby się szeroką podstawę piramidy sportów lotniczych, z której korzystałyby także inne sekcje .
Stan aktualny: w ostatnich latach Komisja Modelarska organizuje kurs instruktorski jeden raz w roku. Jedyny kurs w terenie został zorganizowany w 2017 roku w Gliwicach po prawie 3-letnich staraniach o zgodę wyrażoną ostatecznie przez Zarząd Aeroklubu Polskiego.

b. Konsekwencją takich działań będzie znaczący wzrost klubów modelarskich i tym samym znaczący wzrost popytu na materiały i zestawy modeli przeznaczone dla najmłodszych. Dlatego też Komisja Modelarska powinna aktywnie występować do Ministerstwa Edukacji Narodowej i być może Ministerstwa Obrony Narodowej o środki finansowe ( np. w ramach corocznie ogłaszanych konkursów) przeznaczone na ten cel. W podobny sposób należy pozyskiwać środki z lokalnych samorządów. Przykładowo Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych uzyskuje wsparcie z miasta Gliwice w kwocie ok. 100 000 zł w skali rocznej. Należy upowszechnić wiedzę wśród aktualnie działających sekcji i stowarzyszeń, w jaki sposób można otrzymać dofinansowanie z samorządu
Stan aktualny: Mimo iż MEN co roku ogłasza konkursy na organizowanie różnorakich działań sportowych aktualna Komisja nic nie robi aby w tych konkursach brać udział. Stowarzyszenia i Sekcje modelarskie w tym zakresie nie mają więc żadnego wsparcia

c. Ponowić starania aby modelarstwo wprowadzić do ogólnopolskiego systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Skutkowałoby to znacznym zwiększeniem możliwości finansowania modelarstwa dla dzieci i młodzieży
Stan aktualny: W ostatnim okresie czasu nie było działań Komisji Modelarskiej aby wprowadzić modelarstwo do tego systemu

d. Wydać podręcznik wspomagający pracę nauczycieli i instruktorów w zakresie szkolenia młodzików i juniorów młodszych. Ostatnia taka pozycja pt.”Modelarstwo lotnicze i kosmiczne sportem wszystkich dzieci „ ( autorzy: Stanisław Kubit, Kazimierz Łapiński, Paweł Włodarczyk” ukazała się w 2002 roku i jest na rynku całkowicie niedostępna. Należy poczynić energiczne starania aby tę lukę uzupełnić.
Stan aktualny: Jest opracowana kolejna pozycja pod roboczym tytułem „Pracownia modelarska” autorstwa Stanisława Kubita. Jest to unowocześniona wersja w.wym. pozycji. Trwają starania o pozyskania środków finansowych na jej wydanie. Aktualna Komisja Modelarska nie zainteresowała się udzieleniem jakiejkolwiek pomocy w realizacji tego zadania, mimo iż wiedziała, że taka pozycja jest w przygotowaniu.

e. Program szkolenia młodzików wzbogacić o budowę prostych modeli szybowców wykonanych z kartonu lub styropianu
Stan aktualny: W systemie współzawodnictwa dzieci i młodzieży najprostszym szybowcem jest model halowy F1N. Zbudowanie i oblatanie modelu klasy F1N sprawia najmłodszym modelarzom wiele problemów. Bardzo często starty takich modeli kończą się niepowodzeniem i rozbiciem modelu, co może skutecznie zniechęcić młodego adepta do dalszego uprawiania tego sportu. Ponadto zestawy modeli F1N kosztują 15-20 zł co uniemożliwia masowe wprowadzenie tego modelu do systemu szkolenia. Zestaw prostego modelu styropianowego kosztuje natomiast 1,5 – 3 zł a kartonowego ok. 4 zł. Modele takie wypuszczane są w hali z podwyższenia ( trybun) szybują ok. 10-25sek. Prawie każdy lot kończy się powodzeniem i daje dużo satysfakcji początkujący zawodnikom.

f. Przywrócić ogólnopolskie współzawodnictwo dzieci i młodzieży
Stan aktualny. Ostatni raz współzawodnictwo w tej niezwykle istotnej kategorii Komisja Modelarska ogłosiła za 2014 rok w roku 2016-tym!!!. Na ponad 50 sekcji i stowarzyszeń w przedstawionej wówczas tabeli wykazanych było tylko 10 klubów. Takie zestawienie fałszowało obraz polskiego modelarstwa i nie można go było nigdzie pokazać. Współzawodnictwo powinno być prowadzone nie na podstawie przysyłanych sprawozdań ( nie ma żadnej sankcji za nie przysłanie sprawozdania) lecz prowadzone na bieżąco przez jednego z członków Komisji Modelarskiej na podstawie wyników z zawodów. Czołowe kluby ( i ich zarządy) powinny być odpowiednio nagradzane

g. Przywrócić Latawcowe Mistrzostwa Polski
Stan aktualny: Uchwałą Nr KM 41/12/2017 Komisja Modelarska zlikwidowała Latawcowe Mistrzostwa Polski uzasadniając to małą frekwencją. W 2014 roku w Ogólnopolskim Festiwalu Latawcowym w Gliwicach wystartowało łącznie 177 zawodników z 20 klubów modelarskich. Oznacza to, że można zapewnić odpowiednią frekwencję na tego rodzaju imprezie. Trzeba tylko umieć i chcieć to zrobić. W Mistrzostwach Polski rozgrywanych w kolejnych latach we Włocławku startowała rzeczywiście minimalna ilość zawodników, co nie oznacza, że te zawody trzeba zlikwidować. Należy powrócić do organizowania Mistrzostw Polski ( Święta Latawca) we współpracy z jedną lub kilkoma ogólnopolskimi sieciami handlowymi.

II. Sport modelarski

a. Przywrócić ogólnopolskie współzawodnictwo sekcji i stowarzyszeń modelarskich w zakresie organizacji i osiągnięć sportowych.
Stan aktualny. Komisja Modelarska aktualnie nie prowadzi takiego współzawodnictwa. Uzasadnienie takie samo jak w p.If.

b. Utrzymać wysoki światowy poziom sportu modelarskiego w klasach modeli kosmicznych i swobodnie latających. Podnieść poziom sportowy w klasach modeli zdalnie sterowanych.

c. Poczynić energiczne starania w celu pozyskania strategicznych sponsorów kadry modelarskiej dla poszczególnych klas modelarstwa
Stan aktualny: Obecna Komisja Modelarska rozdziela jedynie środki, które Aeroklub Polski uzyskuje z Ministerstwa Sportu i Turystyki

d. Pod koniec każdego roku Komisja Modelarska powinna publikować przychody i wydatki z tego roku.
Stan aktualny: Dane te są niedostępne

e. Należy poczynić starania, aby ponowić wydania unowocześnionych pozycji literaturowych książek tak zwanej „białej serii”. Książki tej serii są już niedostępne na rynku a byłyby bardzo potrzebne w procesie szkolenia wyczynowych modelarzy.
Stan aktualny: Aktualna Komisja Modelarska nie interesowała się tym tematem

f. Zbudować nowy tor modelarski dla modeli na uwięzi klasy F2A i F2C
Stan aktualny: Trwają prace koncepcyjne i projektowe nad budową takiego toru w Gliwicach Komisja modelarska powinna wesprzeć merytorycznie budowę takiego toru

Opracował: Stanisław Kubit ( w konsultacji z gliwicki aktywem modelarskim)

Jeśli program się Wam podoba to proszę o głos
Stanisław Kubit
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 223
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice

Re: Program działania Komisji Modelarskiej

Postprzez Tomek Osinski » Czwartek, 21 Czerwiec 2018, 10:48

Witam,
Kiedy pierwszy raz czytałem post kol. Stanisława, pomyślałem, że ktoś wreszcie próbuje postawić sprawy na nogi - Komisja Modelarska ma się zająć dziećmi, młodzieżą, wsparciem modelarni i instruktorów. Wyczyn da sobie radę, jeśli mu tylko nie przeszkadzać.
Nie wiedziałem, że ten program to subtelne bicie na alarm.
Jak jest źle zobaczyłem na Mistrzostwach Polski Juniorów młodszych. Oto poniżej dwie fotki z zakończenia w 2010 i 2018 roku - widać dramatyczny regres frekwencji... A jeszcze w latach 2006-2007 samych zawodników było 120-150.

2018...
MPMMLnS2018.jpg
MPMMLnS2018.jpg (123.02 KiB) Obejrzany 4602 razy

Dla porównania 2010, już nie najlepsza frekwencja , ale jeszcze coś...
MPMMLnS2010.JPG
MPMMLnS2010.JPG (98.48 KiB) Obejrzany 4602 razy

Te zawody - Młodzi Modelarze Lotnicy na Start i ich finał: Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych - muszą być oczkiem w głowie Komisji Modelarskiej i całego Aeroklubu Polskiego.
Politechnizacja dzieci i młodzieży musi być priorytetem w 40 milionowym kraju bez przemysłu samochodowego, lotniczego itp, bez kultury przedsiębiorczości i wspólnotowości, za to z aspiracjami mocarstwowymi. Bo przemysł oparty na montowniach, uzbrojenie armii z importu, czynią z nas raczej kolonię nie mocarstwo.
Od razu wyjaśniam, że nigdy nie miałem poczucia misji - modelarstwo lotnicze to dla mnie przede wszystkim pasja do zabawy nauką, technologią, współdziałaniem i współtworzeniem - trzeba być jednak ślepcem, by nie rozumieć na czym polega obowiązek, w ogóle sens istnienia KM i AP, i największa wartość... Otóż jest to powszechność. Bez powszechności AP i KM są nic nie warte, nikomu niepotrzebne, wręcz przeszkadzają budować hipermarkety na lotniskach.

Dlatego... (do sedna, by już nie przedłużać)
Podpisuję się pod propozycją programu dla Komisji Modelarskiej kolegi Stanisława obiema rękami.

Miałbym 2 propozycje, Staszku, jeśli pozwolisz...

1. Jeszcze bardziej wzmocniłbym rolę KM i AP w bezpośrednim wsparciu instruktorów i modelarni:
- ułatwienie dostępu do zawodów, czyli zniesienie licencji i przynależności klubowej do lat 16 - nic nie daje takiego kopa do pracy jak udział w fajnych zawodach - jedynym klubem młodzika jest jego modelarnia, a obowiązkiem AP zagospodarowanie entuzjazmu i umożliwienie startu w zawodach WSZYSTKIM chętnym.
- program szkolenia, zestawy(dobrze opracowane i latające), lista zawodów zalecanych do udziału - bezcenne dla "słabszych modelarni" - do zrobienia przez najbardziej doświadczonych instruktorów (aktywnych) swobodnych, uwięzi i rc,
- ogólnopolska baza danych modelarni z opisem specjalizacji, danymi teleadresowymi - ludzie często nie mogą znaleźć istniejącej w pobliżu modelarni, jeżdżą do odległej, baza może być impulsem dla samorządów i modelarzy-seniorów do wymazania białych plam lub kontroli niezbyt aktywnych placówek,
- i "polityka" - jakieś systemowe uznanie KM i AP dla samorządów, spółdzielni, firm finansujących i wspierających modelarnie - uznanie bardzo zachęca do dalszego wsparcia.

2. Marginalizacja roli KM w sporcie wyczynowym, zwłaszcza seniorów.
Zarządzanie grupą dorosłych ludzi nie jest rolą Komisji Modelarskiej Aeroklubu Polskiego. Seniorzy-wyczynowcy potrafią zorganizować się sami i najlepiej wiedzą, co dla ich konkurencji jest dobre (poza zmuszaniem innych do startu w PŚ :) )
Nie chcę się tu rozwodzić, ale....
Nie znam przypadku, aby komisja modelarska choćby w promilu przyczyniła się do rozwoju kariery jakiegoś zawodnika. Jeśli, to na zasadzie zasiadania w komisji "lobbystów" kategorii. Wtedy kolegom z komisji wydaje się, że "dbając o interesy" pewnej grupy działają dla rozwoju modelarstwa. Nie!!! To wyłącznie "dbanie o interes grupy" - fasada, usprawiedliwienie dla braku wizji i pożytecznego działania, kosztem rozwoju modelarstwa lotniczego jako całości.
Dodatkowo w komisji często zasiadają(?)/zasiadali ludzie, którzy kompletnie nie zamierzali nic robić i byli w tym konsekwentni - znaleźli się w niej, bo nikt nie chciał. Po co powoływać taką komisję? Jak nie ma chętnych, to trzeba powtórzyć wybory i chętnych znaleźć, a nie namawiać spolegliwych kolegów by kultywowali marazm, fasadowość i patologiczne dłubanie przy regulaminach.

1+2=3.Podsumowanie...
Komisja Modelarska AP ma się zająć tym co ma być, czyli dziećmi, młodzieżą, dostępnością, upowszechnianiem i wsparciem, a nie tym co jest, czyli wyczynem seniorów, który radził sobie i poradzi, jeśli tylko mu nie przeszkadzać i nie zniechęcać.

Na koniec...
Przepraszam za mocne słowa, zwłaszcza jeśli ktoś poczuł się urażony - no niestety, musimy nazywać rzeczy po imieniu, a nie kisić się w sosie samozadowolenia i bezrefleksyjnej miłości do modelarstwa.
Dla mnie potężnym szokiem jest upadek najwartościowszej i najważniejszej imprezy z punktu widzenia Modelarstwa Lotniczego, Aeroklubu Polskiego i kultury technicznej narodu.
Staszek pisał swój program na lata 2018-2020. Po tym co zobaczyłem, dobrze będzie, jeśli uda się przywrócić frekwencję z lat dwutysięcznych do roku 2030. I z tej perspektywy należałoby myśleć o sekcji ML w AP.

Jestem pewien, że wszyscy instruktorzy, sędziowie, organizatorzy i sympatycy zawodów dla najmłodszych dobrze rozumieją, co piszę i czują podobnie.
Coś nam umknęło.
Obyśmy dali radę to naprawić. (Do czego gorąco zachęcam także obecnych członków KM)

Pozdrawiam,
Osiński
By oszacować popularność modelarstwa sportowego wystarczy zsumować listy startowe, nie trzeba sprzedawać "licencji".
Awatar użytkownika
Tomek Osinski
Site Admin
 
Posty: 383
Dołączenie: Poniedziałek, 30 Styczeń 2006, 21:06
Miejscowość: Warszawa

Re: Program działania Komisji Modelarskiej

Postprzez Arek Morawski » Środa, 27 Czerwiec 2018, 13:47

Jedno i drugie dobrze napisane, popieram w 100%!

pozdrawiam
AM
Awatar użytkownika
Arek Morawski
 
Posty: 73
Dołączenie: Niedziela, 12 Luty 2006, 20:00
Miejscowość: Nowy Targ


Powróć do Komisja Modelarska, Aeroklub Polski - informacje

cron