Licencje 2007

Licencje 2007

Postprzez Boniecki Jerzy » Sobota, 24 Luty 2007, 10:58

Na stronie AP sa zamieszczone regulaminy i wnioski.
http://modelarstwo.aeroklubpolski.pl/re ... 63077c6e4/
Boniecki Jerzy
 
Posty: 264
Dołączenie: Wtorek, 7 Luty 2006, 11:59
Miejscowość: Aeroklub Nadwiślański

Postprzez Radek Oleksy » Sobota, 24 Luty 2007, 11:12

no ładnie , zaświadczenie od lekarza ????
A opłaty jeszcze wyższe !
No no jak tak dalej pójdzie będzie NAS "coraz więcej" ...
Awatar użytkownika
Radek Oleksy
 
Posty: 85
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 12:39
Miejscowość: Odolanów

Postprzez Radek Oleksy » Sobota, 24 Luty 2007, 11:35

No ale , żeby nikt nie miał do mnie pretensji za krytykę... ja tylko stwierdzam fakty i ciekawi mnie ilu modelarzy przyśle zaświadczenia od lekarza...
Awatar użytkownika
Radek Oleksy
 
Posty: 85
Dołączenie: Piątek, 17 Luty 2006, 12:39
Miejscowość: Odolanów

Postprzez Andrzej Grodzki » Sobota, 24 Luty 2007, 11:53

Cześć.
Przepraszam, że trochę będzie nie dokładnie na temat, ale widzę że link na głównej stronie AP w aktualnościach prowadzi nie dokładnie do miejsca docelowego, czyli tego Regulaminu licencji. Spróbuje to naprawić, ciekawe czy mi się uda, bo ten system czasami zachowuje się nieprzewidywalnie, za chwilę może nie być strony AP i nie będzie to zapewniam atak przeciwników :roll:
Pozdrawiam Andrzej Grodzki
Awatar użytkownika
Andrzej Grodzki
Site Admin
 
Posty: 745
Dołączenie: Środa, 1 Luty 2006, 21:38
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Wojciech Lesiuk » Sobota, 24 Luty 2007, 12:00

Bez badań nie ma możliwości, aby zawodnik mógł posiadać licencję - tak mówi litera ustawy. A poza tym, przynajmniej co poniektórzy pójdą do lekarza i zadbają o swoje zdrowie.
Bez licencji nie można zajmować się sportem kwalifikowanym - a to jest w tej chwili podstawowe źródło kasy na sport - więc stoimy przed wyborem sport czy niebyt?
Licencja obowiązuje jedynie wobec uprawiania sportu kwalifikowanego - tu jeszcze są pewne sprawy do uregulowania.
A cena licencji jest taka sama, tyle że łączna z FAI.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Wojciech Lesiuk » Sobota, 24 Luty 2007, 23:39

W uzupełnieniu dodam, że działalność AP - według statutu została oparta na ustawie o sporcie kwalifikowanym - paragraf 3.
Tak jak wcześniej napisałem, trzeba szybko napisać regulamin co w ramach działalności statutowej AP jest sportem kwalifikowanym - od tego zależy, gdzie licencje będą obowiązkowe - napewno kadra i wszystko to co służy jej wyłonieniu musi być oparte na licencjach - inaczej możemy zapomnieć o dotacjach, stypendiach i zakupach sprzętowych.
Apeluję do wszystkich o zainteresowanie się już w tej chwili wykupieniem licencji - do sędziów również!, lekarz to drobnostka - w AP jest tylko jedna osoba, która wydaje licencje dla całego AP! - i tego nie da się zmienić bez kasy!
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Łukasz Toczewski » Niedziela, 25 Luty 2007, 02:25

No to ładnie... muszę wolny dzień sobie zrobić od pracy i szukać lekarza.. jakiego specjalistę... od głowy?
Łukasz Toczewski
 

Postprzez Wojciech Frąk » Niedziela, 25 Luty 2007, 11:12

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU1)


z dnia 3 października 2006 r.


w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zaświadczeń lekarskich, a także rodzaju niezbędnych badań lekarskich dla osób ubiegających się o przyznanie licencji zawodnika lub licencji trenera


(Dz. U. z dnia 19 października 2006 r.)



Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298 oraz z 2006 r. Nr 64, poz. 448 i Nr 136, poz. 970) zarządza się, co następuje:



§ 1. Rozporządzenie określa kwalifikacje lekarzy uprawnionych do wydawania zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu oraz zaświadczeń lekarskich o zdolności do wykonywania obowiązków trenera, a także rodzaj niezbędnych badań lekarskich dla osób ubiegających się o przyznanie licencji zawodnika lub licencji trenera.


§ 2. Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania obowiązków trenera wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej albo lekarz posiadający certyfikat w zakresie orzecznictwa sportowo-lekarskiego nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.

§ 3. 1. Osoba ubiegająca się o przyznanie licencji zawodnika podlega ogólnym badaniom lekarskim oraz badaniom specjalistycznym i diagnostycznym w zakresie niezbędnym do wydania zaświadczenia.
2. Badania specjalistyczne i diagnostyczne, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1) pomiary antropometryczne;
2) badanie ortopedyczne;
3) przegląd stomatologiczny;
4) badanie elektrokardiograficzne;
5) badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu, odczyn opadania krwinek czerwonych, morfologię krwi obwodowej wraz ze wzorem odsetkowym;
6) oznaczenie stężenia glukozy we krwi;
7) konsultację laryngologiczną;
8) konsultację okulistyczną;
9) badanie radiologiczne klatki piersiowej;
10) konsultację neurologiczną;
11) badanie elektroencefalograficzne;
12) badanie radiologiczne odcinka szyjnego kręgosłupa;
13) badanie radiologiczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
14) badanie spirometryczne.
3. Badania lekarskie, o których mowa w ust. 2 pkt 10 i 11, przeprowadza się u osoby ubiegającej się o przyznanie licencji zawodnika uprawiającego sporty i sztuki walki oraz kick-boxing.
4. Badanie lekarskie, o którym mowa w ust. 2 pkt 12, przeprowadza się u osoby ubiegającej się o przyznanie licencji zawodnika uprawiającego zapasy w stylu klasycznym, w stylu wolnym lub judo.
5. Badanie lekarskie, o którym mowa w ust. 2 pkt 13, przeprowadza się u osoby ubiegającej się o przyznanie licencji zawodnika uprawiającego podnoszenie ciężarów.
6. Badanie lekarskie, o którym mowa w ust. 2 pkt 14, przeprowadza się u osoby ubiegającej się o przyznanie licencji zawodnika uprawiającego płetwonurkowanie.


§ 4. Lekarz, o którym mowa w § 2, może zlecić dodatkowo wykonanie innych niezbędnych badań wynikających z oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o wydawanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu.


§ 5. Osoba ubiegająca się o przyznanie licencji trenera podlega ogólnemu badaniu lekarskiemu oraz badaniom specjalistycznym i diagnostycznym, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1-9.


§ 6. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Wojtek
Wojciech Frąk
 
Posty: 158
Dołączenie: Poniedziałek, 13 Marzec 2006, 20:42
Miejscowość: Lublin

Postprzez Wojciech Lesiuk » Niedziela, 25 Luty 2007, 20:17

Koledzy, proszę o odpowiedzialne podejście do sprawy badań. Czy ktoś myśli o tym, jakie konsekwencje mogą Nas spotkać jeżeli zdarzy się na zawodach wypadek np. z powodu zapści sercowej zawodnika? Wiem, że to skrajne podejście do problematyki, ale jedynie w ten sposób możemy zapobiegać nieszczęściu, co się zowie brak odpowiedzialności.
I na koniec zadam pytanie: czy ktokolwiek dostrzega pozytywy nowych rozwiązań regulaminowych w rozumieniu działalności AP PZS?
Z wyrazami szacunku
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Łukasz Toczewski » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 01:22

... to jest gwóźdź do trumny...modelarstwa. Takie badania do licencji na ROK?!!! do pracy są normalne !!! Co ja samolotem prawdziwym latam, skaczę ze spadochronem?? !!! W zawodach nie biorę udziału, tylko chcę polatać na lotnisku aeroklubowym!!!

Biorę się za kombaty, tam przynajmniej licencji nie wymagają i poronionych badań lekarskich o których mowa w § 3. Jeszcze się zastanowię, ale to naprawdę przesada. A jak nie, to wymyślcie oddzielne licencje tylko z OC dla tych co nie startują w zawodach...

Co do takich przypadków na zawodach to ile ich było? Proszę przedstawić statystykę wypadków w modelarstwie.

Z wyrazami szacunku....
Łukasz Toczewski
 

Postprzez Boniecki Jerzy » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 08:55

Takie przepisy były od "zawsze" tylko nikt ich nie przestrzegał, proszę przeczytać Art. 29 ustawy o sporcie kwalifikowanym.
Boniecki Jerzy
 
Posty: 264
Dołączenie: Wtorek, 7 Luty 2006, 11:59
Miejscowość: Aeroklub Nadwiślański

Postprzez Wojciech Lesiuk » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 10:50

Kolego Łukaszu.
Po pierwsze: nie wprowadzaj zamętu.
Po drugie: czytaj dokładnie to co jest napisane na tymże forum, bo mylisz statut AP z ustawą o sporcie kwalifikowanym i rozporządzeniem a na dodatek łączysz modelarstwo rekreacyjne z współzawodnictwem sportowym.
Po trzecie: możesz bawić się w modelarstwo lotnicze na swiom aeroklubowym lotnisku od rana do wieczora przez 365 dni w roku i nikt z AP nie może Ci tego zabronić - jedyny warunek - wykup legitymację członka swojego regionalnego aeroklubu, klubu czy stowarzyszenia - bo to oni, jako właściciele terenu wpuszczają Cię na lotnisko.
Po czwarte: nikt nikogo nie zmusza do udziału w zawodach - to jest dobrowolna rywalizacja, ale od 2005 roku została oparta na dość rygorystycznych zasadch, bo tam gdzie są wydawane publiczne środki, musi być kontrola oraz nadzór.
Po piąte: czy trzeba styatystyki wypadków aby pójść po rozum do głowy? - czy weźmiesz na siebie odpowiedzialność z tego tytułu?
Po szóste: jako członek KM jestem otwarty na Twoje propozycje "wymyślenia oddzielnych licencji tylko z OC dla tych co nie startują w zawodach..." - czekam na propozycje rozwiązań - pamiętaj jedynie, że wykupienie OC jest Twoją prywatną sprawą, a w Biurze AP do wydawania licencji jest jedna osoba na całą Polskę dla całej działalności AP - nie tylko modelarskiej - przyjmując że w zeszłym roku zostało wydanych ponad 850 szt. licencji modelarskich, to na jeden dzień roboczy przypada po 3,5 sztuki, a co z innymi dyscyplinami?.
Po siódme: badania nie są poronione - czy byłeś już u lekarza? - myślę, że od piątku nie zdążyłeś, najpierw spróbuj to załatwić, a później krytykuj.
Po ósme: zastanów się, spoglądając na własne podwórko, a w szczególności wobec prowadzonej przez Ciebie działalności modelarskiej w zakresie organizowania imprez, w jaki sposób AP ma pozyskiwać środki na działalność statutową i sportową? Czy wiesz, że AP płaci co roku do FAI blisko 70.000 PLN składki? A czy wiesz ile pieniędzy z Twojej legitymacji członkowskiej AR trafia do AP? ja Ci mogę odpowiedzieć - 0 PLN. - to jak Oni mają reprezentować Twoje i Nasze racje w celu usunięcia głupawych przepisów? - czerpią środki z Ministerstwa Sportu - i należy się cieszyć, że jest taka możliwość!!!!, ale jest to obciążone pewnymi konsekwencjami procedowania AP jako polskiego związku sportowego.
Po dziewiąte i ostatnie: popularyzacja modelarstwa nie musi być licencjonowana - nie ma takich przepisów, które narzucałyby takie rozwiązania, należy się cieszyć, że poprzez lobbowanie Naszych kolegów w ULC-u, prawdopodobnie uda się przeforsować zapis, o braku konieczności poisiadania świadectw kwalifikacji dla modzelarzy RC - to jest dopiero gwóźdź do trumny.

Tak więc zachęcam Cię do zadbania o Swoje zdrowie i bezpieczeństwo - ja też muszę zrobić takie badania - i jako zdrowy facet wydaje mi się, że jest to niepotrzebne i jak każdy obywatel tego kraju mam opory przed służbą zdrowia, ale prawo jest prawem - możemy próbować je zmienić, ale ktoś musi Nas reprezentować, ktoś musi przygotować wystąpienie do MS o zmianę tego cholernego rozporządzenia, ktoś musi przygotować propozycję zmian wraz z uzasadnieniem i tak dalej.
Jak widzisz pracy jest wiele i jest sporo możliwości aby się wykazać.
Jeszcze raz zapraszam do współpracy z KM.

Z wyrazami szacunku.
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Sebastian Piosik » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 12:04

Przepraszam, ale troszkę mnie poniosło!


Dopiero teraz uświadomiłem sobie jak wielkie zagrożeniem jest zawodnik w klasie F1n mający złe wyniki badania moczu!!
Oraz jak niebezpieczne dla społeczeństwa jest płaskostopie modelarza F1a.

Polska to piękny kraj, pewnie niebawem Małysz będzie musiał zgłaszać skok w CTR a udział w zawodach wędkarskich będzie możliwy tylko za okazaniem karty pływackiej.

Radek powiedział, że będzie nas coraz więcej. Jeśli miał na myśli tych, co nie nasikają w butelkę to na pewno miał rację!


Pozdrawiam wszystkich modelarzy, którym dziurka w zębie oraz lekka nadwaga nie przeszkodzi w dobrej zabawie w sezonie 2007.
"ENJOY THE SILENCE"
Awatar użytkownika
Sebastian Piosik
 
Posty: 4
Dołączenie: Piątek, 21 Lipiec 2006, 16:07
Miejscowość: Siedlec

Postprzez Wojciech Lesiuk » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 12:25

Kolego Sebastianie.
Podaj więc propozycję rozwiązania tych problemów?

Ja osobiście mogę Ci napisasć parę stron krytyki, tyle że nic z tego nie wynika.

Pozdrawiam
Wojciech Lesiuk
 
Posty: 161
Dołączenie: Poniedziałek, 20 Luty 2006, 09:56
Miejscowość: Warszawa

Postprzez Wojciech Frąk » Poniedziałek, 26 Luty 2007, 12:44

Witam
Jest taka sentencja łacińska - dura lex, sed lex - twarde prawo, ale prawo, niekiedy modyfikuje sie pierwszy człon polskiego tłumaczenia na "durne prawo" ale reszta zostaje bez zmian. Nic na to nie poradzimy i musimy się stosować do przepisów. Kto nie chce to robi to na własne ryzyko. Jak wpadnie, to później rozmawia ze stróżem prawa, prokuratorem i sądami RP( chyba dobrze podałem kolejność ).
Mamy możliwość nie- lub podporzątkowania się rygorom Ustawy o Sporcie Kwalifikowanym. To jest właśnie wolność wyboru. Ale za tą wolnością idą konsekwencje. Jeżeli podporządkowujesz się to korzystasz z tego co oferują ci(pieniądze na działalność) różne instytucje i organizacji( w wiekszości państwowe), ale przestrzegaj przepisów! Jak nie, to bawisz sie za własną kasę u siebie. Więc nie ma co unosić się. Trzeba tylko wybrać drogę ,którą chcemy iść przez modelarstwo. Żadna z nich nie jest gorsza i nie stawia nas na boku jako outsaidera. Zawsze można przejść z jednej strony na drugą i to wielokrotnie - mamy na to całe modelarskie życie.
Pozdrowienia
Wojtek
Wojciech Frąk
 
Posty: 158
Dołączenie: Poniedziałek, 13 Marzec 2006, 20:42
Miejscowość: Lublin

Następna

Powróć do Najważniejsze sprawy Sekcji Modelarskiej archiwum

cron