Nowy regulamin F3A klub - uwagi

Regulamin klasy F3M

Nowy regulamin F3A klub - uwagi

Postprzez edwoj » Środa, 8 Luty 2006, 20:50

Moje uwagi wynikają z dotychczasowego doświadczenia jako asystenta sędziego F3A (pana Zygmunta Janeckiego) oraz z informacji uzyskanych podczas uczestnictwa w szkoleniu dla sędziów na Mistrzostwach Świata F3A 2005 w Saint Yan.


1.
Zapis pkt 2. rozd. III "W zawodach ogólnopolskich zaliczanych do Pucharu Polski mogą brać udział młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy oraz seniorzy, którzy w ubiegłym roku zajęli w Mistrzostwach Polski i w Pucharze Polski w klasie F3A miejsca poniżej 6-tego, a w Pucharze Polski w klasie F3A-klub poniżej 2-go. Zapis ten dotyczy wyłącznie seniorów." - może budzić wątpliwości interpretacyjne.
Proponuję pominąć fragment " Zapis ten dotyczy wyłącznie seniorów", sens i tak zostanie bez zmian.

2.
Zapis punktu 1.b) rozd. IV dotyczący odległości ". Ze względu na mniejsze rozmiary modeli F3A- Klub odległość wykonywania figur od pilota zostaje zmniejszona do 100- 150 m." jest mało precyzyjny oraz może sugerować że figury nawrotowe mogą występować w tejsamej odległości od pilota (wtedy mamy lot po łuku a nie po prostej). Wziąwszy pod uwagę wilkość modeli wynikającą z ograniczeń regulaminiwych odległość idealna lini lotu powinna wynosić 120 m. Zważywszy na wytyczne dotyczące sędziowania F3A i dostępne materiały szkoleniowe w tym zakresie, nie precyzyjność ta może spowodować dowolność i subiektywnośc ocen tego warunku wykonywania lotów. Przypominam że w klasie F3A odległość lini lotu (a nie figur) wynosi 150m a każde odejście od niej skutkuje (lub przynajmniej powinno) obniżeniem oceny o 1 pkt za każde przekroczone 25m. Proponuję zapis: " Odległość idealnej lini lotu od pilota wynosi 120m." . Ponadto w praktyce sędziowania powinno się przyjąć obniżenie ocen identycznie jak w F3A.
edwoj
 

Powróć do F3A, F3C, F3D, F3M, F3N, F3P - akrobacja samolotowa, śmigłowcowa i modeli klasy gigant; wyścig RC