3 złote medale na MŚ F1E

Free Flight Krosno

3 złote medale na MŚ F1E

Postprzez Pawel Praus » Piątek, 30 Sierpień 2019, 19:00

jak w temacie, więcej do poczytania tutaj:
https://pfmrc.eu/index.php/topic/81487- ... strzostwo-świata-x-3-w-klasie-modeli-szybowców-sterowanych-magnetycznie-f1e/#entry757136

Wielkie gratulacje dla medalistów :-)
Pawel Praus
 
Posty: 86
Dołączenie: Wtorek, 1 Wrzesień 2009, 09:39

Re: 3 złote medale na MŚ F1E

Postprzez kubit » Niedziela, 1 Wrzesień 2019, 20:32

Serdeczne podziękowania za gratulacje.
Przy okazji wyjaśnię o co chodzi. Sprawa jest prosta. Są to modele szybowców bez jakichkolwiek ograniczeń ( powierzchnia i masa). Klasyczne modele F1E wyposażone są w system sterujący składający się z silnego magnesu trwałego ( busoli) sprzężonego ze sterem kierunku. Model ma lecieć po prosto ( ze zbocza w dół). Zmiana kierunku lotu powoduje wychylenie magnesu i tym samym lotki steru kierunku i model wraca na uprzedni kierunek lotu. Jest to moim zdaniem najpiękniejsza klasa modeli swobodnie latających.Kiedyś to były modele niesterowane. 24 kwietnia 1965 roku wygrałem Ogólnopolskie zawody takich modeli w Ustianowej. Rok później straciłem model właśnie w Jerzowie. Jestem pierwszym zawodnikiem na świecie, który wprowadził w tych modelach start dynamiczny. Model jest wyrzucany pod kątem 30-40 stopni w górę po czym sekwencyjnie sterowany stat. poziomy sprowadza go do lotu poziomego. Dlatego w 2005 roku zostałem po raz pierwszy Mistrzem Świata i uzyskałem w dogrywce wynik o 131 sekund lepszy od drugiego zawodnika. W tym roku byłem lepszy od drugiego zawodnika o 57 sekunda. To też strasznie dużo. W tym roku drugie i trzecie miejsce zajęli Niemcy a pierwszy był Polak. Takie symboliczne zdarzenie tuż przed 80 rocznicą napaście Niemiec na Polskę.Długo można by o tej klasie modeli opowiadać. Może jeszcze kiedyś napiszę coś więcej.
Stanisław Kubit
kubit
 
Posty: 237
Dołączenie: Środa, 8 Luty 2006, 23:23
Miejscowość: gliwice


Powróć do F1A, F1B, F1C, F1D, F1E, F1G, F1H, F1J, F1K, F1L, F1P, F1Q, F1R - swobodnie latające