Zmiany zasad kwalifikacji do kadry

Ranking F1N www.modelarze-krosno.xq.pl/rank15-arzutki-0.htm

Czy uważasz, że należy zmienić zasady wyłaniania Kadry Narodowej w modelarstwie swobodnie latającym?

Tak
9
47%
Nie
10
53%
 
Liczba głosów : 19

Re: Zmiany zasad kwalifikacji do kadry

Postprzez Henryk Urban » Poniedziałek, 5 Styczeń 2015, 20:19

Cześć.
Trochę odgrzejemy temat,nowy rok -nowe zmiany w zasadach rankingu.
Nie znalazłem rankingu F1 na stronie komisji modelarskiej,może kiedyś będzie :D
Aktualne przepisy:
http://komisjamodelarskaap.pl/wp-conten ... 141231.pdf

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Henryk Urban
 
Posty: 166
Dołączenie: Czwartek, 24 Maj 2007, 17:27
Miejscowość: Lubin

Re: Zmiany zasad kwalifikacji do kadry

Postprzez Ryszard Halicki » Sobota, 10 Styczeń 2015, 12:12

Uwagi do nowych zasad kwalifikacji do KN.
Dokonane zmiany (?) w zasadach kwalifikacji do Kadry Narodowej w modelarstwie lotniczym (w klasach F 1) są wielkim błędem i nie pozwolą na wyłonienie potencjalnie najlepszej grupy zawodników, mogących skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej, a takie zadania stawia się przed członkami kadry.
Pomniejszenie, w nowych zasadach, osiągnięć na arenie międzynarodowej przez znaczące obniżenie punktacji za pierwsze trzy miejsca zajęte przez polskich zawodników w Pucharze Świata, jest zaprzeczeniem celowości powoływania KN, której wybrani członkowie mają reprezentować Polskę w najważniejszym współzawodnictwie sportowym, tj. w zawodach o mistrzostwo świata czy Europy.
O ile mi wiadomo, to żaden z polskich zawodników w modelarstwie lotniczym nie uprawia tego sportu na zasadach zawodowych, komercyjnych, tj. że uprawianie tego sportu jest jego zawodem, za wykonywanie którego, otrzymuje on z klubu sportowego godziwe wynagrodzenie, za które może zaspokoić podstawowe życiowe potrzeby swoje i swojej rodziny. Te potrzeby, przez znakomitą większość znanych mi zawodników - o ile nie przez wszystkich - zaspakajane są przez zatrudnienie u rozmaitych pracodawców lub poprzez prowadzenie własnego biznesu.
Taka przesłanka merytoryczna determinuje to, że może zdarzyć się taka oto sytuacja życiowa, że w terminie rozgrywania Mistrzostw Polski czołowy zawodnik w danej klasie, zobligowany będzie przez swojego pracodawcę do przebywania w tym dniu w miejscu pracy lub do wyjazdu na delegację w inną część Polski, czy nawet za granicę. Podobna sytuacja może zaistnieć u przedsiębiorców, kiedy to ważne spotkanie biznesowe, konferencje czy zobowiązania kontraktowe nie pozwolą na uczestnictwo w Mistrzostwach Polski. Uzasadniona i usprawiedliwiona absencja na MP według nowych zasad powoduje to, że wysokiej klasy zawodnik, który następnie wygrywa cały cykl Pucharu Polski (za 50 pkt) oraz jest najlepszym polskim zawodnikiem w Pucharze Świata , a nawet wygrywa cały cykl tych zawodów (za 30 pkt) jest formalnie w gorszej sytuacji, niż inny zawodnik, który np. w MP zajmuje drugie miejsce (za 40 pkt), w PP zajmuje trzecie miejsce (za 30 pkt), a w końcowej klasyfikacji PŚ wśród polskich zawodników zajmuje dalekie dziesiąte miejsce (za 13 pkt).
Według nowych zasad, ten pierwszy zawodnik, choć wygrywa cały cykl PP i PŚ gromadzi tylko 80 pkt, a ten drugi zawodnik, który nie wygrywa niczego, gromadzi tych pkt 83.
Takie przykłady można mnożyć. Dowodzi to tego, że ten sposób ważenia znaczenia punktacji w poszczególnych rodzajach współzawodnictwa, przyjęty do określenia nowych zasad kwalifikacji do KN, jest obarczony poważnym błędem, który może prowadzić do wielu paradoksów. Takim paradoksem będzie np. fakt, iż zawodnik, mimo ze wygrał cały cykl PŚ w danej klasie nie zakwalifikuje się do KN. Jest to szczególnie niedorzeczne, gdy się weźmie pod uwagę zasady punktacji w PŚ, gdzie punkty zdobywa tylko lepsza połowa zawodników, nie więcej jednak niż pierwszych 24 zawodników, natomiast we współzawodnictwie krajowym, w realiach ostatnich lat, punktują prawie wszyscy startujący. Nowe zasady, jako zobiektywizowane i sformalizowane przesłanki służące osiągnięciu wyznaczonego celu, jakim jest powołanie w skład KN najlepszych zawodników, są dokładnym zaprzeczeniem tego, czemu mają służyć.
Skoro celem powołania KN jest wyłonienie grupy zawodników, których poziom sportowy gwarantuje podjęcie skutecznego współzawodnictwa , na arenie międzynarodowej, przez reprezentację narodowa z KN się wywodzącą, to w zasadach kwalifikacji do KN współzawodnictwu międzynarodowemu, w formie udziału w PŚ, nie można nadawać tak niskiej rangi, tak niskiej oceny, gdyż przyjęta metoda dojścia do celu jest zaprzeczeniem tego celu. Inaczej rzecz ujmując, nie można w czymś być dobrym, co się świadomie lekceważy i poniża, do czego nie przykłada się należytej wagi.
W tej sytuacji uważam, że z merytorycznego punktu widzenia dokonane zmiany (raczej próba zmian) są błędem.
Ponadto, z formalnego punktu widzenia, należy zauważyć, że w procesie tworzenia każdego prawa, choćby tego najniższej rangi w postaci regulaminów czy zasad, regulujących postępowanie małych grup społecznych, istotnym jest określenie celu, jakiemu stanowione prawo ma służyć oraz zachowanie podstawowych zasad stanowienia takiego prawa. Tu należy zauważyć to, że w procesie tworzenia prawa istnieje takie pojęcie, jak "vacatio legis", tj. czas od dnia ustanowienia i ogłoszenia prawa do dnia, w którym wchodzi ono w życie, od którego ono obowiązuje. Ponadto podstawową zasadą prawną jest, że prawo nie działa wstecz.
Komisja Modelarska AP podejmując w dniu 31 grudnia 2014 r. uchwałę KM 22/12/2014 r. w sprawie zmian w zasadach rankingowych w klasie modeli swobodnie latających,
i stwierdzając, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, pogwałciła te podstawowe zasady stanowienia prawa.
Komisja Modelarska w tym zakresie zrobiła jeszcze coś gorszego, a mianowicie postawiła się ponad Zarządem Aeroklubu Polskiego. Odnośnie tego należy wziąć pod uwagę,
iż uchwalony przez Zarząd AP "Regulamin powoływania Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego" w paragrafie 7 stanowi: "Zasady kwalifikacji zawodników do Kadry Narodowej
w poszczególnych dyscyplinach sportów lotniczych na dany rok, opracowuje odpowiednia dla danej dyscypliny Komisja Specjalnościowa wspólnie z Trenerem, ... w terminie do 31 października roku poprzedniego".
Zatem, jeżeli Komisja Modelarska dostrzegła potrzebę wprowadzenia pewnych zmian, przeprowadziła szeroką konsultację w tym zakresie, to bardzo dobrze, ale jednocześnie należy zauważyć, że przespała termin do zgłoszenia takich zmian i wprowadzenia ich w życie.
Ponadto KM, jako ciało doradcze, nie ma upoważnienia do "zatwierdzania zmian", co należy do kompetencji Zarządu AP, a jedynie jest upoważniona do "proponowania zmian".
Uważam, że w tej sytuacji faktycznej i prawnej przedmiotowa uchwała Komisji Modelarskiej obarczona jest "nieważnością" i dlatego należy wycofać ją z obrotu prawnego.

Z wyrazami szacunku - Ryszard Halicki, Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej
Ryszard Halicki
 
Posty: 3
Dołączenie: Piątek, 4 Grudzień 2009, 21:53

Re: Zmiany zasad kwalifikacji do kadry

Postprzez pol1325 » Środa, 25 Luty 2015, 16:05

Jestem za zmianą
pol1325
 
Posty: 2
Dołączenie: Niedziela, 6 Lipiec 2014, 08:13

Re: Zmiany zasad kwalifikacji do kadry

Postprzez Michau » Środa, 25 Luty 2015, 17:47

Argument o tym, że zmiany nie pozwolą na wyłonienie potencjalnie najlepszej grupy zawodników jest moim zdaniem nietrafny, owszem rywalizacja na arenie międzynarodowej ma znaczenie przy wyborze kadry, ale jako że to KADRA NARODOWA POLSKI, to należy wybrać najlepszych z polskich zawodników. Z tego wynika, że większą wagę powinny mieć MP i PP, jako, że dają one jako taki obraz poziomu sportowego, wśród POLSKICH zawodników, którzy stają w walce o miejsca w kadrze, a nie tylko tych którzy jeżdżą na zawody Pucharu Świata.
Pomijając np sytuacje, gdzie na "słabo obstawionych" zawodach PŚ można zdobyć łatwiej punkty (które potem pozwolą na uzyskanie wyższego miejsca w rankingu KN), niż na innych zawodach z dużo większą konkurencją. Druga sprawa to, to że punkty z PŚ są bardziej wypaczone, ze względu na to, że do rywalizacji tam, staje tylko część polskich zawodników.

To czy zmiany są słuszne pokaże czas i nadchodzący sezon, nie ma co być piany przed komputerem :)
Michau
 
Posty: 28
Dołączenie: Środa, 4 Luty 2015, 00:31

Re: Zmiany zasad kwalifikacji do kadry

Postprzez Henryk Urban » Poniedziałek, 4 Maj 2020, 16:39

Witam.
Znowu powraca temat punktacji do rankingu KN,dokonały się rewolucyjne zmiany w przyznawaniu punktów do rankingu za Puchary Świata.Oto teraz na koniec sezonu sześciu wspaniałych -elita dostanie punkty ,reszta może oblizać się ze smakiem i pomarzyć o w/w pkt.Świetny pomysł ,brawo komisja,koledzy pewnie wiedzą jaki skutek będzie tej zmiany:
https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/ ... P_Rev2.pdf

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Henryk Urban
 
Posty: 166
Dołączenie: Czwartek, 24 Maj 2007, 17:27
Miejscowość: Lubin

Re: Zmiany zasad kwalifikacji do kadry

Postprzez Pawel Praus » Poniedziałek, 7 Grudzień 2020, 18:35

To jeszcze nic, zobaczcie co "się stało" w kategorii modeli latających na uwięzi:
Kategoria F2 – wszystkie konkurencje modeli latających na uwięzi
Zawodnik/zespół w danym sezonie zdobywa punkty startując w następujących zawodach:
A. Mistrzostwach Polski
B. Pucharze Polski lub zawodach ogólnopolskich/*
C. Pucharze Świata /**.
Wartość liczbowa do rankingu ustalana jest według zasad Aneksu 4E Kodeksu Sportowego FAI,
obowiązujących w danym sezonie (zarówno dla PŚ, MP i PP)
Klasyfikacja rankingu zostanie utworzona wg formuły sumy punktów P uzyskanych przez danego zawodnika
/zespół:
P = 3A+B+C
Składnik A zawodnika/zespołu nie może być większy niż składnik C.
/* - w przypadku gdy nie jest rozgrywany PP, do obliczeń brana jest pod uwagę suma punktów uzyskanych
w zawodach ogólnopolskich zgłoszonych do kalendarza sportowego AP, ale tylko tych, które nie są
częścią PŚ ani MP.
/** - wartość liczbową do rankingu stanowi ilość punktów otrzymanych przez zawodnika/zespół z końcowej
klasyfikacji PŚ liczonej na podstawie zasad Aneksu 4E Kodeksu FAI.

Dodany został zapis oznaczony przeze mnie kolorem czerwonym.
Co autor/autorzy mieli na myśli?
Załóżmy hipotetyczną sytuację że na MP (składnik A) zdobywamy 100punktów a w PŚ (składnik C) nie startujemy wcale lub zdobywamy 10punktów czyli z automatu w pierwszym przypadku A=0 a w drugim A=10...
O co chodzi?
Zamierzam w tej sprawie wystosować oficjalne zapytanie do KM AP.
Co Wy o tym myślicie, może ktoś znajduje jakieś logiczne wytłumaczenie?
Pawel Praus
 
Posty: 77
Dołączenie: Wtorek, 1 Wrzesień 2009, 09:39

Re: Zmiany zasad kwalifikacji do kadry

Postprzez Czaro » Środa, 20 Styczeń 2021, 19:48

Trochę gdybam, ale może chodzi o
Zasady kwalifikacji mają motywować modelarzy lotniczych i kosmicznych do startu w możliwie dużej liczbie zawodów sportowych o jak najwyższej randze


Zmiana reguł ewidentnie zmotywuje, do startów w PŚ.

A na poważnie, nie konsultujecie wewnątrz środowiska F2 zmian w regulaminach, które Was dotyczą?
jedyna pewność to niepewność, reszta to niezawodność

Czarek Janas
Awatar użytkownika
Czaro
 
Posty: 47
Dołączenie: Piątek, 10 Luty 2006, 00:25
Miejscowość: Warszawa

Poprzednia

Powróć do F1A, F1B, F1C, F1D, F1E, F1G, F1H, F1J, F1K, F1L, F1P, F1Q, F1R - swobodnie latające

cron